- Pravidla pro organizaci studia na FF UK a opatření děkana Pravidla pro evidenci, odevzdávání a zveřejňování závěrečných prací
- aktuální verze předpisů naleznete: https://www.ff.cuni.cz/fakulta/predpisy-a-dokumenty/vnitrni-predpisy/
- Metodické pokyny
Bakalářská práce
Podmínkou připuštění práce k obhajobě je její odevzdání ve stanoveném limitu podle harmonogramu FF UK příslušného akademického roku. Odevzdanou práci písemně posoudí její vedoucí a oponent práce a navrhnou klasifikaci. Vedoucí základní součásti odpovídá za zpřístupnění posudků i bakalářské práce minimálně 5 pracovních dnů před termínem obhajoby. Obhajoba bakalářské práce je veřejná, koná se před zkušební komisí, která je zpravidla doplněna o vedoucího bakalářské práce a oponenta. O klasifikaci rozhoduje komise v neveřejném hlasování. Bakalářská práce je hodnocena výborně – velmi dobře – dobře – neprospěl.
1. Zadání práce:
- Se zadáním práce musí souhlasit ÚAJD; náš ústav také vkládá zadání do SISu. Student/ka se proto nejdřív domluví s budoucím veoducím své bakalářské práce na tématu a předloží návrh zadání vedoucímu ÚAJD.
- Práci bude konzultovat a/nebo oponovat některý z učitelů ÚAJD na základě předchozí dohody
- Na ÚAJD proběhne rovněž obhajoba práce.
2. Odevzdání práce:
- dva pomocné tištěné exempláře na sekretariát ústavu
- elektronická verze práce (totožná s verzí tištěnou, za správnost a shodu odpovídá student ! ). Nevylučuje-li to povaha práce (viz čl. 3 OR 6/2010), vkládá ji student prostřednictvím webového rozhraní SIS na adrese https://is.cuni.cz/studium/ v modulu „Témata prací (Výběr práce)“, a to výhradně v prohledavatelném formátu PDF verze 1.3 či vyšší. Má-li práce přílohu či přílohy (např. multimediální formáty či softwarová díla), vloží student do SIS také tuto přílohu (může mít jiný formát než PDF); v případě více příloh vloží jeden komprimovaný soubor (např. ve formátu ZIP či TGZ) obsahující všechny přílohy práce. Velikost souborů ukládaných do SIS je omezena na 850 MB. V případě, že je některý ze souborů práce větší než 850 MB, student prostřednictvím SIS odevzdá soubory vyhovující tomuto limitu a soubory přesahující limit odevzdá spolu s tištěnou podobou práce na DVD nosiči, případně po dohodě se základní součástí jiným způsobem.
Viz. „Manuál“ – výše…
Termín pro odevzdání práce v tištěné i elektronické podobě je shodný, práce je považována za odevzdanou, pokud student v termínu odevzdal obě podoby práce.
3. Rozsah práce:
- celkem cca 40-50 normostran (minimálně 72 000 znaků), z toho cca 4-6 stran souhrnu (anglicky u česky psané práce, česky u práce anglicky psané)
4. Formální náležitosti:
Titulní vazebný list obsahuje:
- plný název fakulty
- uprostřed umístěné označení Bakalářská práce
- v pravém dolním rohu jméno a příjmení autora (příp. titul)
- v levém dolním rohu rok odevzdání práce
Titulní list uvnitř textu obsahuje:
- plný název fakulty
- označení Bakalářská práce
- uprostřed jméno a příjmení autora (příp. titul)
- název práce v českém a anglickém jazyce
- v pravém dolním rohu jméno a příjmení vedoucího práce (příp. titul)
- v levém dolním rohu místo a rok odevzdání práce
Prohlášení autora:
Prohlašuji, že jsem bakalářskou práci vypracoval/a samostatně, že jsem řádně citoval/a všechny použité prameny a literaturu a že práce nebyla využita v rámci jiného vysokoškolského studia či k získání jiného nebo stejného titulu.
V …dne… podpis
Fakultativní je souhlas autora se zapůjčením práce objevující se často po jeho prohlášení:
Souhlasím se zapůjčením bakalářské práce ke studijním účelům. I have no objections to the BA thesis being borrowed and used for study purposes.
Abstrakt a klíčová slova
Za prohlášení zařadíme stránku obsahující abstrakt a klíčová slova v českém a anglickém jazyce.
ÚAJD dále upřesňuje obsah a formu bakalářské práce takto:
1. Rozsah dokladového materiálu:
- 100 dokladů
2. Standardní struktura a součásti práce:
- Obsah (Table of Contents)
- Seznam zkratek (List of abbreviations)
- Seznam tabulek/grafů/ilustrací (List of Tables/Diagrams/Illustrations)
- Jednotlivé kapitoly:
- Úvod (Introduction): cíl práce
- Teoretická část (Theoretical background): přehled dané problematiky v literatuře, zhodnocení dosavadních poznatků atd.
- Metodologie (Material and Method): vymezení vlastního projektu: zkoumaný jev, materiál, metoda, nástroje, pracovní hypotéza
- Praktická část/Výzkum (Research/Research Part/Analysis): prezentace výsledků (tabulky shrnující, dílčí, popis výsledků); diskuse výsledků (hlavní tendence, interpretace poznatků)
- Závěr (Conclusion): shrnutí a zhodnocení hlavních zjištění v porovnání s pracovní hypotézou
- Literatura (odborná literatura; prameny) (References, Sources)
- Shrnutí (Résumé): referuje stručně o jednotlivých částech a výsledcích práce
- Příloha/Dodatky (Appendix): (s názvy jednotlivých součástí) utříděné doklady (excerpta), na nichž je práce založena; použité dotazníky, transkripce (mluveného textu) atd.
3. Doporučený způsob označování kapitol, podkapitol, sekcí:
4. Způsob odkazování na literaturu:
- v oddílu Literatura (References/Bibliography) – existuje mnoho možností, z nichž lze doporučit způsob používaný v autoritativních publikacích, jako je Quirk et al., Comprehensive Grammar of the English Language, Longman, nebo Huddleston, Pullum Cambridge Grammar of the English Language, Cambridge University Press; jako příklad mohou posloužit také Guidelines for publication (Online Proceedings for Corpus Linguistics 2007):
- v textu bakalářské práce: podobně jako u Literatury existuje řada možností, např. (Dušková, 1988: 50), (Mathesius 1961, 50). Na knihy, jde-li o výklad jednotl. jevů, nutno vždy odkazovat s paginací. Spíše než konkrétní způsob odkazování je důležité postupovat při odkazování jednotně. Je zde potřeba se opřít o vhodný pramen, co se týče interpunkce (druhu uvozovek, jejich umístění), místa, kam v textu odkaz na zdroj citace uvést, rozsahu citovaného textu apod.