Základy digital humanities

Program se zaměřuje na rozšiřování kompetencí v problematice digital humanities, nabízí základní pohled na tuto problematiku i začátečníkům a je otevřen jak posluchačům z řad veřejnosti (v rámci programu Celoživotního vzdělávání), tak studujícím UK.

Program je orientovaný prakticky – na výkon povolání v oblastech neučitelské pedagogiky a mediálních a komunikačních studií – ale je určen pro všechny profese, kterých se týká práce s digitálními texty, digitalizace textů, jejich analýza či zpracování. Mezi takové profese mohou patřit např. archiváři, žurnalisté a tiskoví mluvčí, editoři, zaměstnanci v IT oblasti, datoví analytici a další.

Program seznámí účastníky s prací s digitálními technologiemi, které mohou následně využít v rámci výkonu povolání, absolvování programu současně zvyšuje kvalifikaci účastníků na trhu práce. Konkrétně se jedná o následující postupy a technologie: sběr webových dat a jejich zpracování, XML (včetně standardů ALTO, TEI, XPath, XSLT a XQuery), databáze a dotazy v SQL, datová analýza v Power BI, data linking v Keebole, přístupný design aplikačního rozhraní, strojové učení a AI (velké jazykové modely), ukládání a zpřístupňování (včetně licencování) dat v repozitářích.

Program probíhá každý týden 90 minut v prostorách FF UK, přičemž od účastníků očekává zhruba stejný čas domácí přípravy.

Požadavky k atestaci

Aktivní účast a úspěšné zpracování vlastního mikroprojektu na min. jedno téma, v lepším případě více propojených témat z aktuálního sylabu kurzu.

Projekt je nutné odevzdat do jednoho měsíce od poslední hodiny daného semestru. V případě, že projekt nebude dostatečný k udělení atestace, bude možné na základě připomínek vyučujících odevzdat opravený či náhradní projekt do tří týdnů od neudělení atestace v prvním pokusu.

Vyučující (dle pořadí výuky)

Materiály online

Sylabus na zimní semestr 2024/25

den vyučující téma
1 1. 10. Ondřej Tichý et al. Úvod (organizační a tematický, představení kurzu a vyučujících)
2 8. 10. Ondřej Tichý Sběr, vytváření a obohacování digitálních vědeckých dat
3 15. 10. Jindřich Marek Úvod do digitálních metod
4 22. 10. Boris Lehečka Digitalizace textu a XML (XML, ALTO, TEI)
5 29. 10. Boris Lehečka Digitalizace textu a XML (XPath, XSLT, XQuery)
6 5. 11. Martina Vacková Reiterová Databáze (základy SQL)
7 12. 11. Martina Vacková Reiterová Datová analýza v Power BI
19.11. Výuka se nekoná (Týden humanitních věd)
8 26. 11. Kateřina Vašků Data linking v Keboole
9 3. 12. Martin Roček Design & přístupnost DH aplikací
10 10. 12. Ondřej Tichý a Jindřich Marek Strojové učení a tzv. umělá inteligence
11 17. 12. Ondřej Tichý a Jindřich Marek Strojové učení a tzv. umělá inteligence
12 7. 1. Ondřej Fúsik Ukládání a zpřístupnění digitálních dat

 

* Programy vedoucí k zisku mikrocertifikátu mohou být podle svého obsahu určeny jak pro širokou veřejnost, tak i pro odbornou veřejnost, pro studenty FF UK, studenty dalších fakult Univerzity Karlovy a studenty dalších vysokých škol z České republiky i ze zahraničí.
Jedná se o novou formu vysokoškolského vzdělávání malého rozsahu, která vzniká v rámci Evropy v souvislosti s dynamickým vývojem pracovního trhu a rychlými změnami v technologiích a ve společnosti a zavádí v České republice od roku 2024.

Úvod > Základy digital humanities